3. Benešovský bloudil


Ohlédnutí za třetím ročníkem bloudění

V sobotu 27. dubna se v Benešově u Semil a jeho okolí konal již třetí ročník turisticko-dovednostní soutěže družstev pod názvem Benešovský Bloudil. I v třetím ročníku se pokusili pořadatelé z CK Bambuča (KČT Benešov u Semil) závodníkům a turistům řádně zamotat hlavu záludnými kvízovými otázkami a jejich nohy přibližně dvacetikilometrovou trasou.

Třetí ročník odstartoval již tradičně v kabinách TJ Benešov u Semil, kde se ráno mezi sedmou a devátou sešlo 47 účastníků, kteří byli rozděleni do třinácti družstev a na tři kategorie (děti, turisté, závodníci).

Dorazivší skupiny se s ránem vydaly vstříc šesti etapám, které byly proloženy různými bodovanými úkoly a dohledávkami s poznáváním zajímavých míst fauny a flory. Mezi každou etapou bylo stanoviště, na kterém družstva plnila různé bodované úkoly. Například šlo o lezeckou dráhu s uzlováním a jako novinku závěrečný dvacetimetrový sjez po lanové kladce. Na dalších stanovištích čekaly závodníky odhady, zdravověda, střelba atd. Také je ještě na  trati čekala další novinka, a to v podobě přejezdu Jizery na raftu. Na všech stanovištních bylo občerstvení zdarma, nejvíce se tímto jistě zalíbila třetí a zároveň čtvrtá kontrola, kde plápolal oheň a pro každého příchozího byl připravený špekáček s chlebem, zeleninou a k pití Svijany či limonády. Občerstvení se hodilo, trasa totiž družstva provedla loukami nad Benešovem na Nouzov, přes Jizeru na Čikváska a zase dolů k Jizeře do Babího, pak kousek do kopečka na Bystrou a zase zpátky k vodě, kde se v Podolí uskutečnilo překonání vodní plochy na již zmiňovaném raftu. Trasa dále pokračovala do kopce na Kobylu, kde se dělila na turistickou část, která se vydala přes Strážník a Benešovskou náves dolů na Pojizerku a zpátky na hřiště, odkud se seběhlo do cílové stanice v Restauraci pod Mošnou u Michala Špirocha. Pro závodníky byl ještě připraven čtyř kilometrový okruh z Kobyly nad Křížovou rokli, pak na Příkrý a zpět a po stejné trase jako turisté hurá do vytouženého cíle.

V cíli bylo pro všechny úspěšné „Nezbloudilce“ ale i pro „Bloudili-ale-trefili“ připravena nabídka hotových jídel, která chutně zkrátila čas do vyhlášení nejlepších družstev.

Doufáme, že se díky trase a náplni hry jako takové Benešovský Bloudil líbil všem. Budeme rádi, když za rok opět dorazíte a přivedete i své známé. Letos pod hlavičkou CK Bambuča proběhne ještě pár akcí, například podzimní Hon na vlka a během prázdnin tajný výlet pro děti, rodiče a všechny příznivce turistiky. Na tyto akce vás srdečně zveme, stejně jako na další turistické i neturistické akce konané KČT Benešov u Semil. Ještě bychom rádi poděkovali sponzorům a hostům Turistického bálu, protože díky z výtěžku bálu můžeme tyto akce pořádat.
 
 
 

 

Povídání publikované před Bloudilem:

 

Pro neznalé, zde je něco málo slov k charakteru akce ústy hlavního organizátora:

 

"Nevím, jestli jste už u nás na benešovském bloudění někdy byly, tak bych rád ještě drobek naší orientačnědovednostní soutěž představil. Jedná se o turistickou hru, při které bude na startu vašemu družstvu udělena bodovací karta a slepá mapa. Do této mapy si budete muset překreslit první etapu, na kterou vám bude udělen časový limit, za který by mělo celé družstvo dojít na první kontrolní stanoviště. To znamená, že si do své slepé mapy zaznamenáte časový limit, kontrolní stanoviště a většinou čtyři až pět orientačních bodů, které byste měli projít a uhodnout na nich daný úkol ( většinou se jedná o poznávání míst, rostlin a zvířat ) který zapíšete do bodovací karty.

Na prvním kontrolním stanovišti na vás bude čekat naše hlídka, která si z bodovací karty zkontroluje, zda jste stihli časový limit, nalezli a i uhodli orientační body. Dále vám předá na vyplnění vědomostní kvíz a rozdá úkoly pro plnění dovedností daného stanoviště ( uzlování, chování a přežití v přírodě, zdravověda, lezecká dráha a další). Po splnění úkolů vás čeká opět mapa, z které si překreslíte další etapu a časový limit a po vámi zvoleném odpočinku vyrážíte vstříc další zážitkům. Celý proces se takhle opakuje až po dojití do cíle, kde vám budou sečteny body a v daný čas předány ceny a diplomy. Na kontrolním stanovišti tři a čtyři je pro vás zdarma připraveno občerstvení v podobě špekáčků, zeleniny, něčeho sladkého a samozřejmě pití ( voda, limo, pivo, kafe a čaj). V cíli je pro vás k dispozici občerstvení v Hostinci pod Mošnou (teplá a studená kuchyně, pití všeho druhu) a po vyhlášení výsledků posezení u kytary.

Těšíme se na vaší účast, případné dotazy a připomínky rádi zodpovíme na tel. 739424945 nebo na ck.bambuca@seznam.cz . Rád bych ještě upozornil na naše facebookove stranky www.facebook.com/CkBambuca , kde se též objevují aktuální informace o akci a máte tam možnost nahlásit svoji účast (za což jsme samozřejmě vdeční, sic nám to dává lepší obrázek o předpokládaném počtu účastníků)."