Článek o akci

 

První hon na vlka úspěšný

 

V sobotu 17. září se v Benešově u Semil a hlavně v okolí Čikvásek uskutečnil úvodní ročník orientační turistické vědomostní soutěže pod názvem „Jen počkej, vlku!“. Akci připravil KČT Benešov u Semil, „sekce“ CK Bambuča. Po Benešovském Bloudilovi šlo o další novinku, která se, i podle ohlasů, uvedla dobře.    

Velkým pomocníkem v tomto bylo nádherné slunečné počasí, ve kterém byla radost být na čerstvém vzduchu. Dlouho dopředu avizovaný lov vlka nalákal na start v Restauraci pod Mošnou 34 lovců, tedy obdobný počet jako na Bloudila. Převaha družstev byla místních, vlka ovšem přijela pomoci lovit i zahraniční návštěva z daleké Austrálie! Jeho zkušenosti z tamější turistické akce Jen počkej, Tasmánský čertíku! se ukázaly jako neocenitelné.

V „Jen počkej, vlku!“ musela jednotlivá družstva projevit mimořádnou orientaci v terénu. Vlk, který unikl, byl totiž tvor zkušený, který se nenechal lapit jen tak snadno. Na mapě, kterou hlídky dostaly na startu, organizátoři zaznamenali 30 míst, kde evidovali jeho nejčastější výskyt, a úkolem družstev bylo nalézt co nejvíce z těchto kontrolních bodů. Strategie lovu a postup byly ale nechány na úsudku a fyzických možnostech každého lovce. Na kontrolách byly dále k dohledání vědomostní otázky rozličného vlastivědně - přírodovědně - turistického obsahu, či třeba odhady, které v součtu s body za nalezené kontroly určily nejúspěšnější lovce.

V časovém limitu 6 hodin se dvěma družstvům podařil obdivuhodný výkon – nalezly všech 30 kontrol. Neuniklo jim ani dalších 5 bonusových, ke kterým lovce navedly záludné indicie na trati. Protože řada dalších hlídek také prokázala výtečnou orientaci a vědomosti, úvodní ročník dopadl na výbornou, smyčka se stáhla, vlk byl lapen. A tak mu nezbylo nic jiného, než z bytelné klece a přes mříž sledovat slavnostní vyhlášení těch nejlepších lovců, během kterého vítězové dostávali vlčí ceny. Sladké, tekuté, no prostě jen to nejlepší z vlkovy ošatky. Hlavní cenu tvořily nádherné dorty s marcipánovým vlkem. A došlo i na diplomy, účastnické listy či cenu útěchy pro ty, které zákeřný vlk na trase kousl, dětský zásyp.

Hodnocení probíhalo ve třech kategoriích. V dětské, dospělé pěší a dospělé běžecké – výsledky naleznete níže. Rádi bychom uznale smekli širák všem účastníkům za předvedené výkony, vyzdvihnout však musíme především výkony nejmladších účastníků – Martina Nováka, Honzíka Štraucha a Zdislavy, Světlanky a Vaška Svobodových. Ostatně, to samé platí i pro jejich rodiče. A uznání patří i hlídce, která jako jediná vlka v jeho teritoriu proháněla v kategorii dospělých – běžců. Ač mohli Ondra Hádek a Standa Maryško využít situace solitérů v kategorii, nedali vlkovi ani svým tričkům nic zadarmo a celou trať i s vědomostními otázkami zvládli za neuvěřitelný čas méně než 5 hodin. Vítěznou a přátelskou atmosféru v cíli podtrhla pohostinnost a výborná kuchyně podmošenské restaurace, které děkujeme za zázemí, a též doprovodné promítání kultovního seriálu „Jen počkej, zajíci!“

Děkujeme všem za účast a těšíme se na další lov – pozitivní ohlasy letošních lovců nás snad motivují k navázání v příštím roce. Ostatně, bylo by od nás kruté, nenechat vlka alespoň jednou za rok provětrat! Doufáme, že se tyto ohlasy donesou i k dalším talentovaným lovcům, protože je pravděpodobné, že i vlk bude s každým lovem zkušenější a jeho dopadení složitější. 

Těšíme se s Vámi na viděnou na dalších sportovních i kulturních akcích konaných v Benešově u Semil. Nejbližší, pod kterou bude podepsána CK Bambuča, bude II. ročník turistického bálu a dětského karnevalu v sobotu 11. 2. 2012. Tak přijďte pobejt!

 

 

Výsledky Jen počkej, vlku! 2011